Strona głównaPracaCoaching i mentoring, czyli jak osiągnąć sukces

Coaching i mentoring, czyli jak osiągnąć sukces

Coaching to stosunkowo nowa dziedzina, ale coraz bardziej zyskuje na popularności. Powstaje coraz więcej publikacji w tym temacie jak również kursów i szkoleń. Mentoring z drugiej strony towarzyszył nam od zawsze. Być może nie przywiązywaliśmy do niego tak wielkiej uwagi, ponieważ jest on naturalną rzeczą w sytuacji, gdzie jedna osoba uczy się od drugiej. Ale czym właściwie jest coaching, a czym mentoring? Czy jest nam to w ogóle potrzebne?

Czym tak naprawdę jest coaching, a czym mentoring?

Coachingiem można nazwać interaktywny i zintensyfikowany proces uczenia się, w którym rola coacha ogranicza się do naprowadzania danej osoby na właściwe rozwiązania problemów. Mentoring natomiast to relacja, w której mentor przyjmuje rolę mistrza, a klient zostaje uczniem. Coaching, w przeciwieństwie do mentoringu, opiera się na zasobach klienta. Mentoring wykorzystuje doświadczenie mentora.

Która forma rozwoju osobistego będzie dla mnie lepsza?

Chciałoby się powiedzieć, że najlepiej wybrać obie formy rozwoju, ale nie do końca. Jeśli jesteś osobą, która sama lubi dążyć do rozwiązywania problemów, chcesz odkrywać siebie i jedynie potzrebujesz tego bodźca do uwolnienia swojego potencjału, który w Tobie drzemie, to coaching byłby lepszym wyborem. Jeżeli natomiast potrzebujesz się wzorować na osobie z dużo większym doświadczeniem w danej dziedzinie. Jeśli Twoim celem jest uzyskanie konkretnych rozwiązań, to wtedy mentoring sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku.

Inwestując w siebie, nie stracisz

Wyobraź sobie, że życie to dyscyplina sportowa. Wszyscy ciężko trenują i wszyscy chcą wygrać. Jeśli chcesz zdobywać medale w swojej dziedzinie i zostawić konkurencję w tyle, potrzebujesz coacha, albo mentora:

  • Coach – wskaże ci nową drogę i wyposaży w narzędzia do jej utorowania
  • Mentor – poprowadzi cię drogą już wcześniej przez niego wydeptaną

Wybór zależy jedynie od Twoich preferencji uczenia się. Ale inwestycja w swój rozwój osobisty na pewno przyniesie sowity zwrot w niedalekiej przyszłości. Puchary i medale stoją na wyciągnięcie ręki. Wystarczy po nie sięgnąć.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne