Strona głównaUncategorizedCzy dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola?

Czy dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola?

Rodzice często zadają sobie, to pytanie: czy moje dziecko jest już gotowe na pójście do przedszkola? Oddanie swojej pociechy pod skrzydła innej osoby jest dużym krokiem dla rodzica, jak i samego dziecka. Jest to jednak krok, którego nie da się ominąć i chwila ta musi nadejść prędzej, czy później.

Czy to odpowiedni czas na przedszkole?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to bardzo indywidualna sprawa. Decyzję o tym, czy dziecko powinno pójść już do przedszkola rodzice muszą podjąć sami. Ważne jest jednak, żeby patrzeć na to jak maluch znosi swoje pierwsze chwile w przedszkolu. Niektóre dzieci reagują bardzo zachowawczo i płacz jest nieunikniony. Inne natomiast miewają kryzys tylko w momencie rozstania z rodzicami. Kluczowe znaczenie ma tutaj to jak dzieckiem, które rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem zaopiekują się Panie przedszkolanki. To, na ich barkach spoczywa zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa tak aby mogło zapomnieć o rozłące z rodzicami i beztrosko zająć się zabawą. Dlatego bardzo ważne jest wybranie przedszkola, które wyróżnia się odpowiednim doświadczeniem i podejściem do dziecka np. przedszkole Nieporęt.

większości dzieci pierwsze chwile w przedszkolu są trudnym doświadczeniem, ale zarazem bardzo koniecznym. Gdyż to właśnie chwile spędzone w przedszkolu kształtują to jak dziecko później poradzi sobie w szkole oraz w innych stresowych sytuacjach w których rodzice nie mogą być obok.

Skąd czerpać informację na temat tego, czy to odpowiedni czas na przedszkole?

Rodzice często próbują szukać gotowej odpowiedzi na pytanie: czy to już czas? Nie ma niestety jednej, dobrej odpowiedzi na to pytanie. Można jednak zaczerpnąć wiedzy i poczytać lub posłuchać o przeżyciach innych rodziców. Dobrym rozwiązaniem jest spotkanie się i porozmawiania z rodzicami dzieci, które są już w przedszkolu. Można dowiedzieć się od nich, jak oni przeżyli rozstanie z dzieckiem na czas pobytu w przedszkolu, jak wyglądały początki.

Innym wyjściem jest przeprowadzenie rozmowy z opiekunami przedszkoli. Warto zadawać pytania o to w jaki sposób będzie sprawowana opieka nad maluchem. Warto także na własne oczy zobaczyć kto będzie sprawował opiekę i jak wygląda sala, w której na co dzień przebywają dzieci. Warto porównać dokładnie oferty różnych przedszkoli. Z reguły wystarczy wpisać frazę „przedszkole + nazwę miasta lub dzielnicy, żeby znaleźć wiele różnych placówek. Na przykład przedszkole Białystok lub przedszkole Bemowo.

Wybór dotyczący tego do jakiego przedszkola planujemy posłać dziecko nie jest prosty, natomiast decyzja spoczywa na barkach rodziców. Nie warto podejmować tej decyzji zbyt szybko i pochopnie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne