Strona głównaFinanseZałożenie firmy w Polsce

Założenie firmy w Polsce

Jak założyć firmę w Polsce to pytanie jakie zadaje sobie każdy aspirujący przedsiębiorca. Według powszechnej opinii założenie działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem formalności. Wbrew pozorom założenie firmy wcale nie jest tak bardzo utrudnione. Poniżej pokrótce opisuje proces zakładania działalności gospodarczej na przykładzie jednoosobowej działalności oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdyż to właśnie te dwie formy prawne są najpopularniejsze w naszym kraju.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Zarejestrowanie spółki wymaga sporządzenia umowy spółki i rejestracje zakładanego podmiotu w KRS, czyli Krajowym Rejestrze Sądowym. Tradycyjnym sposobem na założenie spółki jest poświadczenie dokumentów notarialnie, natomiast dużo szybszą i wygodniejszą alternatywą jest założenie spółki online za pośrednictwem portalu S24. Aby tego dokonać wystarczy aktywne konto w systemie S24 oraz ePUAP, przydatny może się również okazać podpis elektroniczny (podpis elektroniczny zaufany lub popis Profilem Zaufanym). Podczas wypełniania wniosku należy uzupełnić takie elementy jak lista wspólników, przedmiot działalności, wybrać wariant zbycia udziałów przez wspólników, określić sposób reprezentacji spółki. W celu prawidłowego wysłania wniosku niezbędne jest poświadczenie swoimi danymi w postaci numeru PESEL lub ważnego paszportu (w przypadku obcokrajowców).

Koszt założenia spółki to 350zł. Z czego 250zł to opłata sądowa (wpis do KRS), natomiast 100zł to opłata za ogłoszenie pierwsze wpisu w MSiG (100zł).

Wysłanie prawidłowo wypełnionego wniosku to jeszcze nie wszystko. Przedsiębiorca po uzyskaniu wpisu do KRS powinien złożyć oświadczenie zarządu o pokryciu kapitału, co wiąże się z opłatą sądową w wysokości 40zł. Ponadto trzeba mieć na uwadze zgłoszenie NIP-8 w terminie 21 dni od dnia w którym powstał stosunek prawny lub w terminie 7 dni od dnia w którym powstał stosunek prawny w przypadku gdy planowane jest odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne. Kolejnym obowiązkiem jest złożenie wniosku o rejestrację, jako podatnika VAT. Należy to wykonać co najmniej 7 dni przed dokonaniem pierwszej transakcji.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest trochę prostsze niż założenie spółki. Wniosek podobnie jak w przypadku spółki można złożyć przez internet. Jednak w tym przypadku nie korzystamy z portalu S24 lecz z internetowego formularza CEIDG-1. Oczywiście można także złożyć wniosek tradycyjnie w lokalnym urzędzie.

We wniosku podaje się niezbędne dane osobowe dla Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poza tym, należy określić przedmiot działalności za pomocą kodów PKD. W przypadku gdy rejestrowana firma ma być płatnikiem VAT, niezbędna może być wizyta w Urzędzie Skarbowym.

Niewątpliwą zaletą zakładania jednoosobowej działalności jest fakt iż proces ten jest bezpłatny i delikatnie prostszy niż założenie spółki. Tak czy tak, to na którą formę działalności się zdecydujemy na pewno nie powinno zależeć od kosztów rejestracji. Zakładanie firm w Polsce na pewno wiąże się ze zwróceniem uwagi na takie zagadnienia jak osobowość prawna, obowiązki z zakresu rachunkowości oraz możliwości w zakresie wyboru formy opodatkowania.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne