Strona głównaFinanseKryptowaluty a niezależność | Niezależny kantor kryptowalut | Crypto-ATM

Kryptowaluty a niezależność | Niezależny kantor kryptowalut | Crypto-ATM

Kryptowaluty a niezależność

Kryptowaluty mają opinie „anonimowego środka płatności”, jednak wiele wskazuje na to, że ograniczenia technologiczne i kolejne obostrzenia prawne sprawiły, że niemożliwe jest użytkowanie e-monet całkiem anonimowo. Czy to oznacza że nie ma szans na niezależny handel kryptowalutami ?

Anonimowość kryptowalut?

Jeszcze kilka lat temu kryptowaluty były anonimowe pod względem prawnym, gdyż nie istniał żaden obowiązek rejestrowania ich obrotu. Nie oznacza to jednak, że użytkując je można było być całkiem niewidzialnym. Od samego początku technologia, dzięki której istnieją e-monety, nie pozwalała na zachowanie pełnej anonimowości.

Wynika to z tego, iż klucze publiczne transakcji e-monet widoczne są dla każdego. Klucz publiczny jest tą częścią transakcji, którą możne zobaczyć każdy w kodzie działającej kryptowaluty i zawiera on dane o adresie portfela nadawcy, portfelu odbiorcy oraz kwotę, na którą opiewała transakcja. Oczywiście, nigdzie nie widnieją nazwiska właścicieli poszczególnych portfeli, jednak uważny obserwator może wykorzystać zdobyte  dane. Zwłaszcza przypadku wielu transakcji opiewających na duże kwoty w kryptowalucie jest  możliwość wyśledzenia, do którego dokładnie należą poszczególne rachunki.

Obecnie , poza możliwością analizy danych udostępnianych w kluczach publicznych istnieje jeszcze jedna kwestia przyczyniająca się do zmniejszenia anonimowości e-monet. Mowa tu o  konieczności rozliczania inwestycji z urzędem skarbowym oraz potwierdzania tożsamości na kryptogiełdzie czy w crypto-kantorach online. Jakiekolwiek złudzenie dokonywania inwestycji anonimowo pryska, gry transakcje za pomocą kryptowaluty widnieją nie tylko na koncie przypisanym do nazwiska, ale także w urzędzie skarbowym. Istnieją co prawda e-monety zapewniające wyższy standard niewidzialności użytkownika, jednak większość liczących się kryptowalut z czasem zatraciła resztki anonimowości.

Kryptowaluty w świetle prawa

Prawo dotyczące kryptowalut zależy od decyzji poszczególnych państw, wobec czego w różnych miejscach na świecie e-monety mają różny status prawny. W niektórych krajach, np.  Algierii, Boliwii, Maroko, Nepalu, Pakistanie i Wietnamie zakazano wszelkiej działalności związanej z kryptowalutami. Inne, takie jak Katar i Bahrajn mają bardziej liberalne podejście, zabraniając obywatelom angażowania się w jakiekolwiek czynności  związane ze tworzeniem e-monet, pozwalając jednak inwestować w te już istniejące. Istnieją państwa, które chociaż nie zakazują swoim obywatelom inwestowania w kryptowaluty, to jednak nakładają ograniczenia na transakcje przeprowadzane z użyciem e-monet. Do takich państwa można zaliczyć  Bangladesz, Iran, Tajlandia, Litwa, Lesotho, i Kolumbia.

Regulacje prawne dotyczą również zakupu e-monet, gdyż według prawa Unii Europejskiej każda kryptogiełda zarejestrowana na terenie UE musi wymagać od posiadaczy kont weryfikacji za pomocą dokumentów tożsamości. Ma to za zadanie uszczelnić system podatkowy. Większość dużych, sprawdzonych giełd działających poza UE (np. amerykańskich) również wymaga potwierdzenia tożsamości. Niemożliwe jest więc anonimowe użytkowanie e-monet na giełdach zarejestrowanych w tych państwie. Niezależnie jednak od statusu prawnego, trudno mówić o anonimowości e-monet w sytuacji, gdy istnieje tak wiele przepisów prawnych regulujących każdy aspekt korzystania z nich. Dokładne rozważania na temat aspektów prawnych dostępne są pod linkiem:

Niezależny handel kryptowalutami

Chociaż transakcje przeprowadzane za pomocą większości kryptowalut  nie są w pełni anonimowe,  pojawiły się próby stworzenia nowych monet cechujących znacznie wyższym poziomem niewidzialności. Przede wszystkich chodzi o e-monety, które pozwalają na utajnione transakcji blockchain. W tej chwili istnieją waluty jak Lisk, TRON czy Monero zapewniające użytkownikowi wyższy stopień anonimowości. Jak to możliwe? Przede wszystkim technologia stojąca za tymi monetami opiera się na maskowaniu kluczy publicznych swoich użytkowników. Bez dostępności do kluczy ciężko jest namierzy kto i kiedy przeprowadzał transakcje.

Istnieją także dodatkowe sposoby, które zapewniają użytkownikom anonimowy zakup, jak i obrót kryptowalutą.  Istnieje na przykład tzw. miksowanie, czyli usługa, w ramach której miesza różne strumienie potencjalnie możliwej do zidentyfikowania kryptowaluty. Zwiększa to niezależność handlu kryptowalutami , ponieważ w czasie miksowania zostają zgubione dane dostępne w kluczu publicznym. Nadawca przekazuje kryptowalutę, którą miesza się z walutą innych użytkowników i przenosi na pożądany adres odbiorcy. , Co to oznacza dla użytkowników? Przede wszystkim – trudniej jest wykryć związek między pierwotną transakcją adresem nadawcy. Dodatkowo, kwoty transakcji można wybierać losowo, dzięki czemu przelew składa się z wielu małych płatności częściowych rozłożonych na dłuższy okres, co niweluje możliwość poznania kwoty przelewu przez osoby trzecie. Usługa miksowania jest jednak dość droga – zazwyczaj pobiera się opłatę w wysokości od 0,25 do 3% kwoty do zmieszania. Dlatego też mikser kryptowalut zwykle są polecany, gdy inwestor obraca bardzo dużą kwotą w kryptowalucie i nie chce, aby została ona wykryta. W większości innych przypadków wystarczy skorzystać z kantora kryptowalut bez rejestracji.

https://www.youtube.com/watch?v=ZeK0UV9GXFA

Ostatni bastion – kantor kryptowalut bez rejestracji

Większość kryptogiełd oraz krypto-kantorów weryfikuje użytkowników, istnieje jednak kilka, które tego nie robią. Przykładowo, na Nominex można wypłacić do 3 BTC dziennie bez konieczności posiadania zweryfikowanego konta. Nominex jest zarejestrowany Seszelach, co pozwala na ominięcie konieczności weryfikacji. Istnieje także Bybit, giełda instrumentów pochodnych. Założona w Singapurze firma nie wymaga weryfikacji, aczkolwiek nie działa w wielu miejscach na świecie (np. USA).

Istnieje także krypto-kantor Crypto-ATM – jeden z najbardziej zaufanych kantorów kryptowalut bez rejestracji dostępnych online. Daje on możliwość wymiany trzech walut tradycyjnych (PLN, EUR, USD) na aż osiem różnych e-monet, w tym na rzadkie altcoiny, takie jak Lisk czy Tron. Poza tym, to jedno z ostatnich miejsc, gdzie można zakupić kryptowalutę przez Internet bez konieczności zakładania konta – Crypto-ATM w ogóle nie wymaga rejestracji! Kantor ten pobiera także niewielką marżę w porównaniu z większością krypto-kantorów z rejestracją, z uwagi na mniejsze koszty operacji powiązane z brakiem konieczności potwierdzania tożsamości użytkowników i zarządzania danymi.

 

Wygląda więc na to, że ze sposobów na zachowanie anonimowości przy użytkowaniu kryptowalut należy korzystać, dopóki jeszcze działają. Nikt nie wie, co może przynieść przyszłość – nowe, bardziej niewidzialne e-monety, czy może definitywny koniec anonimowości w sieci?

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne