Wiele osób, mających kredyt we frankach szwajcarskich, dąży do jak najszybszego rozwiązania tego kłopotliwego zobowiązania finansowego. Jedną z możliwości jest unieważnienie umowy kredytowej. W tym artykule omawiamy czym charakteryzuje się takie rozwiązanie.
Unieważnienie umowy kredytowej
Umowy zawarte pomiędzy 2004 a 2010 roku zawierają niedozwolone zapisy, które naruszają interes kredytobiorców. Mowa tutaj przede wszystkim o tak zwanych klauzulach indeksacyjnych (klauzule abuzywne w kredytach frankowych). Tego rodzaju zapisy mogą stanowić powód do unieważnienia umów kredytowych. Warto wiedzieć, że na stronach rządowych jest dostępny tak zwany Rejestr Klauzul Abuzywnych, który ułatwia określenie, czy dana umowa kredytowa takie zapisy posiada czy też nie.
W momencie, gdy umowę kredytową uznaje się za nieważną, wynikają z tego zobowiązania po obu stronach. W praktyce oznacza to, że kredytobiorca powinien zwrócić bankowi kwotę, jaką otrzymał wcześniej. Natomiast bank oddaje frankowiczowi otrzymane odsetki oraz pozostałe opłaty wynikające z umowy kredytowej.
Jaka przyszłość czeka frankowiczów?
Obecny stan prawny raczej sprzyja frankowiczom. Czego namacalnym potwierdzeniem są wyroki TSUE z 15 czerwca 2023 roku. Mowa w nich o tym, że Gdy umowa kredytowa zostaje unieważniona, a klient zwraca pożyczony kapitał, bank nie jest uprawniony do żądania od niego jakichkolwiek dodatkowych opłat. Natomiast kolejny wyrok z 15 czerwca 2023 roku mówi o tym, że kredytobiorca występujący przed sądem w celu unieważnienia umowy kredytowej, ma prawo na czas trwania postępowania zawiesić spłacanie rat kredytowych.
Tym samym widać, że aktualne środowisko prawne jest raczej przyjazne dla frankowiczów. Unieważnienie umowy kredytowej w CHF jest możliwe na warunkach, które wydają się wyjątkowo atrakcyjne z perspektywy frankowicza. Niemniej jednak każdą sprawę warto rozważyć indywidualnie i przed wstąpieniem na drogę sądową z bankiem warto najpierw indywidualnie przeanalizować swoją sytuację.