Motoryzacja to branża związana przede wszystkim z samochodami, motocyklami, ciężarówkami oraz ciągnikami rolniczymi wyposażonymi w silnik, zdolny nadać im prędkość. Silniki służące do napędzania tych maszyn mogą być spalinowe (największa grupa), elektryczne, czy tez na wodór. W przeszłości znany był także napęd parowy, jednak w wyścigu technologicznym o miano najlepszego rodzaju paliwa przegrał on walkę z silnikami spalinowymi i elektrycznymi, okazując się ,,ślepą uliczką” ewolucji.
Początki motoryzacji w Polsce sięgają pierwszych lat XX wieku. Polska nie odbiegała wtedy zasadniczo od państw zachodnich pod względem tempa rozwoju technologicznego, produkując różne innowacyjne konstrukcje, jednak bardzo widoczne różnice ujawniały się w kwestiach infrastruktury, czy raczej mizernego stopnia jej zaawansowania. Drogi międzymiastowe były w złym stanie. Dodatkowym czynnikiem hamującym unifikację motoryzacji europejskiej w tamtych czasach były różne regulacje dotyczące ruchu – przykładowo w Austro-Węgrzech obowiązywał ruch lewostronny.
Z motoryzacją związane są różne dziedziny sportu. Sport i motoryzacja są ze sobą związane niemal od momentu skonstruowania pierwszych automobili, gdy bogaci arystokraci walczyli o miano najszybszych kierowców. W dzisiejszych czasach najpopularniejszymi dziedzinami sportu są Formuła 1, rajdy samochodowe (np WRC, IRC) czy też amerykańskie wyścigi NASCAR.
Motoryzacja to olbrzymia gałąź handlu. Dynamiczny wzrost liczby aut sprawia, że w rozwój tej branży inwestowane są olbrzymie pieniądze.