Strona głównaFinanseOtworzenie własnej kawiarni – na jakie problemy uważać?

Otworzenie własnej kawiarni – na jakie problemy uważać?

Otworzenie własnej kawiarni wydaje się wyjątkowo wdzięcznym biznesem. Po pierwsze własna kawiarnia jest dla wielu osób pewnego rodzaju spełnieniem marzeń po drugie, jest to biznes, który może dawać dobry zwrot z inwestycji. Zanim jednak staniemy się właścicielami dobrze prosperującej kawiarni trzeba od czegoś zacząć. W tym artykule lekko przybliżymy na co musi zwrócić uwagę osoba planująca otwarcie kawiarni.

Mówiąc krótko, najważniejszy dla początkującego przedsiębiorcy jest dobry plan. Bardzo istotne jest zadbanie o wiele aspektów prowadzenia kawiarni możliwe szczegółowo. Ważny jest również plan B, a nawet..C! Planując różne aspekty prowadzenia biznesu jeszcze przed wystartowaniem zmniejszamy ryzyko ewentualnego niepowodzenia. Co ciekawe większość biznesów gastronomicznych upada już w pierwszym roku. Wniosek z tego jest taki, że ryzyko niepowodzenia jest całkiem duże i realne.

Jakie są przyczyny upadku kawiarni?

  • Doświadczenie

Nie da się ukryć, że doświadczenie w określonej branży jest bardzo ważne. Jeśli nie masz doświadczenia w gastronomii to musisz wiedzieć, że odpowiedni know-how i wyczucie pewnych charakterystycznych elementów dla tej branży jest bardzo istotne. Jeśli jednak brakuje Ci obycia w branży nie musisz się poddawać, gdyż gastronomia to biznes, którego da się w miarę szybko nauczyć. Najważniejsze jest trafne wyciąganie wniosków.

  • Lokalizacja

Jeśli jest jakiś ranking biznesów, w których kluczową rolę odgrywa lokalizacja to z pewnością gastronomia jest bardzo wysoko. Wybranie dobrze zlokalizowanego lokalu jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed osobą otwierającą nową kawiarnię.

  • Zaangażowanie

Kawiarnia to nie jest biznes, który jest kolokwialnie mówiąc “samograjem”. Tutaj bardzo ważne jest zaangażowanie właściciela. Może nie trzeba samodzielnie parzyć kawy lub dbać o czystość stolików. Jednak ustalenie strategii promocyjnej oraz pielęgnowanie kontaktów z dostawcami to przykłady zadań, które wymagają aktywnego udziału.

  • Budżet

Mała kawiarnia a tym bardziej ciut większa wymaga nakładów inwestycyjnych. Trzeba inwestować zarówno w środki trwałe w postaci stolików, krzeseł, ekspresu do kawy jak i w obszary niematerialne takie jak marketing. To wszystko wymaga dobrego zarządzania budżetem co niekiedy po prostu przerasta inwestora.

Podsumowanie

Podsumowując, spróbujmy odpowiedzieć krótko i zwięźle na pytanie – jak otworzyć własną kawiarnię? Mówiąc krótko, otwarcie kawiarni powinno być poprzedzone dobrym planem i przemyślaną strategią. Ustrzeżenie się błędów wymienionych w tym artykule jest trudne, ale nie jest nie możliwe.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne