Strona głównaUncategorizedPluskwy - ich objawy, występowanie, skutki ugryzień, zwalczanie

Pluskwy – ich objawy, występowanie, skutki ugryzień, zwalczanie

W ciągu dnia pluskwy są niewidoczne, jedynie pozostają ślady po ich bytowaniu. Chowają się w najbardziej zacisznych miejscach mieszkania, odzyskują siły po polowaniu i przygotowują się na nocne działania, czyli ssanie krwi człowieka. Gdy tylko miasto zasypia w ciemnościach, pasożyty szybko opuszczają gniazdo. Atakując znieczulają dany obszar ciała, wchłaniają niezbędną ilość krwi i wykonują kolejne nakłucie. Charakterystyczna ścieżka po ugryzieniach jest pewnym znakiem obecności tych pasożytów w domu. Nieskuteczne usuwanie owadów na własną rękę może doprowadzić do dużego zapluskwienia.

Czym charakteryzują się pluskwy?

Jeżeli pluskwa jest głodna przybiera blado-żółty kolor, po wyssaniu krwi jej kolor ulega zmianie na ciemnobrązowy. Ten pasożyt posila się, co kilka dni, ale potrafi żyć bez jedzenia nawet kilka miesięcy. Ślady zagnieżdżenia się tych owadów w domu są widoczne ponieważ, zrzucają one pancerzyk, który można znaleźć na prześcieradle lub ślady krwi gdy, dojdzie do rozgniecenia pasożyta. Jeżeli w mieszkaniu jest duża populacja pluskiew unosi się woń zgniłych malin.

Jakie są skutki ugryzienia przez pluskwę?

  • Ukąszenie na ciele objawia się w postaci małych czerwonych plamek ułożonych w kształcie trójkąta lub linii. Ukąszenie u każdego może objawiać się inaczej, ale często na środku pojawia się mały pęcherzyk z wodą.
  • Często występuje swędzenie lub/i pieczenie miejsca ugryzienia.
  • Pojawiają się opuchnięcie plamki z czerwonym guzem w środku.

Warto miejsca ukąszenia przemyć środkiem dezynfekującym, a w przypadku odczynu alergicznego można posmarować plamki maścią histaminową.

Gdzie w mieszkaniu występują pluskwy?

W związku z tym, że pluskwa żywi się krwią człowieka, bytuje w pobliżu łóżek, w zagłębieniach materacy, kanap, foteli, listwach przypodłogowych, szafkach, obrazach, gniazdkach elektrycznych, szczelinach okien i drzwi.

Zwalczanie pluskiew w mieszkaniu

Usuwanie pluskiew domowymi sposobami nie przynosi pozytywnych rezultatów. Najlepszym sposobem na trwałe pozbycie się problemu jest odpluskwianie wykonywane przez firmę dezynsekcyjną. Metodą chemiczną stosowaną podczas dezynsekcji jest zamgławianie ULV z wykorzystaniem różnych preparatów, aby nie doszło do uodpornienia pasożytów. Drugim sposobem jest wykorzystanie parownicy, która wydala suchą parę o wysokiej temperaturze i metoda trzecia gazowa, podczas której uwalniane są trujące opary dlatego ta ostatnia nie jest zalecana ze względu na bezpieczeństwo.

Więcej informacji na temat zwalczania pluskiew na stronie: https://prusator.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne