Zakładanie firmy za granicą to zagadnienie, które interesuje wielu przedsiębiorców. Z jakich przyczyn przedsiębiorcy rozważają utworzenie zagranicznej spółki? Jest to między innymi chęć poszerzenia obszaru działalności (chęć zdobycia nowego rynku), chęć ograniczenia ryzyka lub skorzystanie z atrakcyjniejszego systemu podatkowego oraz gospodarczego.
Rozszerzenie działalności
Gdy firma się rozrasta i rozpoczyna ekspansję międzynarodową to naturalnym krokiem staje się zakładanie spółek zagranicznych. Popularnymi destynacjami są kraje Europy Zachodniej takie jak Niemcy czy Wielka Brytania.
Przyjazny system gospodarczy
Wiele państw, oferuje znacznie korzystniejszy system podatkowy. Jednak to czy możemy z niego skorzystać to indywidualna kwestia dla każdego kraju. Na przykład wielu rodaków ma założoną spółkę na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak założenie działalności w UK lub gdziekolwiek indziej powinno najpierw być poprzedzone dokładną analizą. W szczególności tak zwane raje podatkowe powinny być traktowane przez przedsiębiorców ze zwiększoną ostrożnością.
Jakie dokumenty są wymagane do założenia spółki za granicą?
W zależności od wybranego kraju, różnią się wymagania. Jednak z reguły jest to KYC właściciela spółki (np. w postaci paszportu), dane do statutu. Rzadziej aczkolwiek czasami wymagana jest rejestracja w organach skarbowych, rejestracja rachunku bankowego oraz wypis z rejestru karnego.
Czy będąc za granicą można założyć firmę w Polsce?
Zakładanie firmy za granicą przez osoby mieszkające na terenie naszego kraju to często poruszany temat. Co jednak, gdy planujemy założenie firmy w Polsce mieszkając poza granicami? Co do zasady w Polsce działalność może założyć osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat oraz posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Działalność mogą założyć zarówno Polacy jak i obywatele z państw Unii Europejskiej oraz państw EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu). Co ciekawe działalność w naszym kraju mogą także założyć obywatele innych krajów (poza UE oraz EFTA), jednak w tym przypadku mogą okazać się konieczne różnorodne dokumenty (np. zezwolenie na pobyt, status uchodźcy itd.).
Zakładanie firmy za granicą porady
Założenie firmy za granicą to zagadnienie, które rzeczywiście może zainteresować wiele osób. Jednak temat ten zdecydowanie wymaga niezbędnej wiedzy. Należy dokładnie przeczytać czy na pewno w określonym przypadku możemy skorzystać z założenia firmy w innym państwie. Granica pomiędzy agresywną optymalizacją podatkową a ekspansją na rynki zagraniczne, nie powinna być zbyt cienka. Po prostu rozgraniczenie tych dwóch pojęć wymaga odpowiedniej wiedzy z zakresu rachunkowości oraz prawa gospodarczego. Każdy kto rozważa możliwość założenia spółki za granicą powinien przeprowadzić dokładną analizę i przekonsultować takową możliwość z doświadczonym biurem rachunkowym. W związku z czym w ramach podsumowania, jeszcze raz podkreślamy, że rzetelna wiedza i analiza dostępnych możliwości jest tutaj kluczowa.