Strona głównaUncategorizedNietrzymanie moczu - problem wielu Polek i Polaków

Nietrzymanie moczu – problem wielu Polek i Polaków

Statystyki mówią, że problem nietrzymania moczu dotyka ponad 400 milionów ludzi na całym świecie. Ponieważ to schorzenie jest jednym z najważniejszych problemów naszego stulecia, Światowa Organizacja Zdrowia nadała mu status choroby społecznej. W Polsce może dotyczyć to około 2,5 miliona Polek i Polaków, przy czym ze względu na intymny charakter schorzenia ta liczba może być jeszcze większa. Wiele osób niechętnie przyznaje się do problemu, jakim jest nietrzymanie moczu. Warto jednak wiedzieć, że ta dolegliwość może spotkać każdego. Faktem jest jednak, że ryzyko jej wystąpienia rośnie wraz z wiekiem i dwukrotnie częściej dotyczy kobiet – jako konsekwencja naturalnych porodów, menopauzy, zabiegów ginekologicznych i budowy układu moczowego.

Czym wywołane jest nietrzymanie moczu?

Na nietrzymanie moczu bardziej narażone są kobiety. Ryzyko wzrasta wraz z liczbą ciąż i porodów. Do wystąpienia problemu często przyczynia się też otyłość oraz nieleczone infekcje układu moczowego. Dolegliwości mogą być także wynikiem menopauzy, przewlekłych zaparć oraz niektórych operacji ginekologicznych. Nietrzymanie moczu u mężczyzn najczęściej związane jest z chorobami układu krokowego i ich leczeniem chirurgicznym. Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która znacznie obniża jakość życia, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając powrót do aktywności sprzed zabiegu.

Jak leczyć tą dolegliwość?

Terapia nietrzymania moczu zależy od jego przyczyny, typu i nasilenia. Standardowo rozpoczyna się ją od leczenia zachowawczego. Rekomendowane jest unormowanie wagi i regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy. W razie potrzeby stosuje się elektrostymulację. W przypadku naglącego nietrzymania moczu wdrażana jest farmakoterapia. Zaleca się także trening pęcherza moczowego. Jeśli trening i leki okażą się nieskuteczne, stosowane są inne formy leczenia, np. stymulacja nerwów krzyżowych, wstrzykiwanie botuliny do mięśni pęcherza czy zabiegi chirurgiczne.

Życie bez skrępowania

Kluczowe jest jednak to, by mimo tej dolegliwości móc korzystać w pełni z uroków życia. W tej sytuacji z pomocą przychodzą wkładki urologiczne dla kobiet i wkładki urologiczne dla mężczyzn, które dostępne są w różnych rozmiarach i poziomach chłonności, a tym samym zapewniają uczucie suchości i świeżości. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne