Zmiana taryfy
Większość dostawców prądu oferuje właścicielom domów i mieszkań wybór jednej z dwóch taryf. Pierwsza z nich zapewnia taką samą cenę prądu przez całą dobę. Druga taryfa podzielona jest na dwa przedziały. W godzinach nocnych i przez 2-3 godziny w ciągu dnia cena prądu jest niższa, ale po tych godzinach jest wyższa. Taryfa dzień – noc polecana jest zatem osobom, które przez większą część dnia pozostają poza domem, a ich aktywność rozpoczyna się wieczorami i nocą. Robiąc pranie po zmierzchu i gotując wtedy obiad, zapłacimy za prąd mniej niż wtedy, gdybyśmy roboli to w ciągu dnia.
Wymień urządzenia elektryczne na nowe
W twoim domu jest wiele starych urządzeń elektrycznych? Stara lodówka, stary odkurzacza, stary czajnik elektryczny i stary telewizor? Przed kilkoma i kilkunastoma laty producenci nie przykładali tak wielkiej wagi do tego, aby produkować sprzęty energooszczędne. Cena prądu była po prostu niska. Dziś energooszczędność jest priorytetem podczas produkowania każdego sprzętu. Korzystając z przestarzałych urządzeń świadomie zużywasz więcej prądu niż to konieczne. Inwestując w nowe urządzenia, nawet jeśli nie masz na nie pieniędzy (zawsze można wziąć na taki zakup kredyt gotówkowy). Inwestujesz po prostu w niższe rachunki i rzeczywistą oszczędność.
Korzystaj z energii słonecznej
Każdy z nas może wykorzystywać bezpłatną energię elektryczną, płynącą z paneli fotowoltaicznych. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja pozwala uzyskać prąd potrzebny do zasilania całego budynku. Jest to oczywiście inwestycja, na którą potrzeba więcej pieniędzy, jednak i tutaj może pomóc kredyt gotówkowy, a także programy dofinansowujące inwestycje w odnawialne źródła energii – jeden z nich to Mój Prąd. Ile można zaoszczędzić na korzystaniu z instalacji fotowoltaicznej? Aby to obliczyć należy wcześniej poznać miesięczne lub dwumiesięczne zużycie prądu w gospodarstwie domowym, a następnie zestawić je z możliwym uzyskiem z paneli fotowoltaicznych. Pamiętajmy jednak o tym że pracują one ze szczytową wydajnością tylko przy ładnej, bezchmurnej pogodzie. Jesienią i zimą, kiedy niebo jest zachmurzone, wydajność paneli może spadać do 20 – 30 % początkowych możliwości.