Strona głównaLifestyleJak poradzić sobie ze strachem przed wizytą u dentysty?

Jak poradzić sobie ze strachem przed wizytą u dentysty?

Dla wielu osób wizyta u stomatologa wiąże się z pewnym stresem i lękiem. Najczęstszy powód obaw to strach przed potencjalnym bólem związanym z leczeniem zębów. W poniższym artykule przedstawimy drobne wskazówki, które być może niektórym mogą pomóc w pokonaniu niepokoju przed odwiedzeniem gabinetu stomatologicznego.

Higiena jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne

Stomatolodzy zalecają również regularne odwiedzanie gabinetów stomatologicznych (np. stomatolog Warszawa) w celu profilaktyki diagnostycznej. Regularne odwiedzanie dentysty w celach profilaktycznych powinno sprawić, że lęk przed wizytą w gabinecie powinien być znacznie mniejszy niż u osób, które odwiedzają stomatologa tylko w sytuacjach kryzysowych.

Warto też przetestować kilka różnych gabinetów i wybrać tego dentystę, który wydaje się najbardziej kompetentny i przyjazny. W ten sposób zdecydowanie możemy znacząco zredukować ewentualny stres.

Edukacja

Znane przysłowie mówi, że “strach ma wielkie oczy”, ale z bliska może przestawać być tak przerażający. Dlatego warto zapoznać się z broszurami i ulotkami informacyjnymi dotyczącymi profilaktyki, higieny jamy ustnej oraz podstawowych zabiegów dentystycznych. Pozyskanie minimalnej wiedzy na ten temat przed wizytą pozwoli zmniejszyć lęk i niepewność związane z wizytą u dentysty.

Odpowiednie nastawienie

Stres często wynika z odpowiedniego nastawienia, dlatego warto zwrócić uwagę na techniki relaksacyjne (np. słuchanie ulubionej muzyki lub głębokie oddychanie).  Poza tym, przydatne może być zarezerwowanie wizyty u dentysty w takim momencie, żeby nie trzeba było się przesadnie śpieszyć.

W momencie wizyty warto porozmawiać z personelem i wyrazić swoje obawy związane z wizytą. To powinno rozładować atmosferę i sprawić, że personel będzie starał się podejść do pacjenta z odpowiednim nastawieniem.

Podsumowanie

Podsumowując, podejmując proste działania, takie jak regularne wizyty kontrolne lub zdobycie podstawowej wiedzy o stomatologii, można podjąć próbę pokonania strachu przed wizytą u dentysty.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne