Strona głównaFinanseJak uzyskać kredyt konsolidacyjny dla firmy?

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny dla firmy?

Kredyt konsolidacyjny dla firm to idealny sposób na szybkie usystematyzowanie bieżących zobowiązań. Jak uzyskać takie finansowanie i czym różni się od standardowego kredytu celowego?

Czym jest kredyt konsolidacyjny dla firm?

Jest to kredyt, który można uzyskać w placówce bankowej lub innej instytucji finansowej udzielającej pożyczek. Kredyt konsolidacyjny dla firm jest przeznaczony zarówno dla małych jak i dużych przedsiębiorstw. To sposób na sfinansowanie inwestycji, ale również ratunek dla budżetu firmy. Przedsiębiorcy decydują się na konsolidację kredytu w momencie, kiedy mają wiele różnych zobowiązań finansowych, a suma wszystkich rat jest zbyt obciążająca dla ich budżetu. Wtedy zamiast ciąć koszty firmy lub zwalniać pracowników lepszym rozwiązaniem jest konsolidacja wszystkich rat w jeden kredyt, łatwiejszy do spłacenia.

Co ważne kredyt konsolidacyjny można zaciągnąć na dużą ilość rat – dzięki temu płatności są rozłożone na małe, łatwiejsze do spłaty raty. Co więcej, czasami można znaleźć oferty kredytów konsolidacyjnych, które są korzystniej oprocentowane niż dotychczasowe zobowiązania.  Poza tym, decydując się na kredyt konsolidacyjny firma płaci jedną stałą ratę, a nie kilka mniejszych, co znacznie upraszcza księgowość.

Jak można uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny dla firmy można uzyskać w ten sam sposób, jak kredyt celowy. Instytucja finansowa (z reguły bank) może poprosić o różnego rodzaju dokumenty, w celu rozpatrzenia wniosku o przyznanie kredytu. Kluczowym aspektem jest informacja o dochodach oraz ponoszonych kosztach. Z reguły wymagany jest PIT za poprzedni rok, a także faktury za bieżące wydatki. Bank sprawdza również historię kredytową oraz może poprosić o informacje o wszystkich zobowiązaniach, w tym pożyczkach i kredytach. Bank po przyznaniu kredytu konsolidacyjnego zobowiązuje się do spłaty wszystkich długów klienta. W zamian klient banku musi wywiązywać się z umowy kredytowej i spłaca pożyczkę w comiesięcznych ratach.

Każda instytucja finansowa posiada inne procedury podczas przyznawania kredytów konsolidacyjnych dla firm, dlatego warto przed podpisaniem umowy dowiedzieć się, jakie dokumenty będą konieczne. To pozwoli szybciej i łatwiej otrzymać kredyt konsolidacyjny, bez długiego oczekiwania.

Czym różni się kredyt celowy od kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny dla firm jak sama nazwa wskazuje ma na celu konsolidację wszystkich zobowiązań klienta w jeden kredyt ze stałą ratą. To dobre wyjście z sytuacji, kiedy firma posiada różne zobowiązania o różniących się od siebie wysokościach oprocentowania. W przypadku jednego kredytu oprocentowanie jest stałe, podobnie jak raty pożyczki, dlatego takie rozwiązanie często jest nie tylko korzystne finansowo, ale także atrakcyjne z punktu widzenia uporządkowania finansów.

Z kolei kredyt celowy jest przyznawany na konkretną inwestycję. Może być to zakup nowych maszyn, szkolenia dla pracowników lub kupno auta dostawczego. Celowy kredyt musi być jednak przeznaczony na określoną inwestycję, a nie na spłatę bieżących zobowiązań. Bank może więc poprosić o dokument, który poświadczy o dokonaniu inwestycji.

Dla firm, które mają kilka zobowiązań w postaci kredytów lub pożyczek, konsolidacja bardzo często wydaje się lepszym pomysłem niż kredyt celowy. Przede wszystkim kredyt konsolidacyjny pozwala zmniejszyć comiesięczne wydatki firmy. Dodatkowo kredyty konsolidacyjne dla firm są łatwiejsze do uzyskania, a przedsiębiorca nie musi ujawniać na jaki cel chce wydać otrzymaną kwotę.

Pomimo wielu istotnych zalet, wciąż kredyty konsolidacyjne nie cieszą się wyjątkową popularnością. Wynika to z tego, że nie jest to wyjątkowo reklamowany produkt finansowy i mało kto zdaje sobie sprawę, że konsolidacja zobowiązań może dać wymierne korzyści finansowe. Tymczasem umiejętne zarządzanie zobowiązaniami to bardzo istotne zagadnienie, które w przypadku przedsiębiorstw może być postrzegane jako istotna przewaga konkurencyjna.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne