Większość firm i usługodawców zamiast kupować lokum – wynajmuje je w ramach dzierżawy powierzchni. To w wielu przypadkach tańsze i bardziej korzystne dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jednak cena, jaką będzie miał lokal do wynajęcia zależna jest od wielu czynników – lokalizacja, stan użytkowy, wielkość. Cena wzrasta podobnie, jak w przypadku lokali mieszkalnych – im bliżej centrum, tym drożej.
Czym różni się lokal komercyjny od mieszkalnego?
Lokal komercyjny to taki budynek czy powierzchnia, których przeznaczeniem jest prowadzenie działalności gospodarczej. Są one rejestrowane jako lokale usługowe i rozliczają się także z tego względu na innych warunkach, niż zwykłe mieszkania. W takich lokalach nie można mieszkać z tego powodu oraz ze względu, iż muszą one spełniać inne warunki sanitarne od lokali mieszkalnych.
Jednak mogą zdarzyć się budynki typu mixed-used, czyli takie, w których jednocześnie znajdują się lokale obu typów – mieszkalne i komercyjne. Najczęściej takie budynki dzierżawią powierzchnię na samym dole pod lokale usługowe, a górne piętra zajmują powierzchnie mieszkalne. Spotkamy takie przypadki na osiedlach mieszkalnych, w blokach czy w przypadku dużych wieżowców. Często na dole znajdują się sklepy czy biura, a wyżej zwykłe mieszkania.
Najczęściej lokale komercyjne kupuje się jako inwestycję na przyszłość. Będąc właścicielem, najmuje się powierzchnię przedsiębiorcom. W ten sposób właściciel zarabia na czynszu z umów najmu.
Rodzaje lokali komercyjnych
Komercyjny lokal do wynajęcia może mieć różny charakter w zależności od tego, na co został przeznaczony. Wyróżniamy:
- Lokale usługowe i użytkowe z najemcą;
- Nieruchomości stanowiące powierzchnie biurowe;
- Budynki komercyjne (np. centra i parki handlowe, magazyny samoobsługowe);
- Hale produkcyjne i magazynowe;
- Działki, które są przeznaczone pod zabudowę – na budynki usługowe.