Strona głównaUncategorizedJak suplementy wpływają na nasze zdrowie?

Jak suplementy wpływają na nasze zdrowie?

Suplementy diety, jak sama nazwa wskazuje, są uzupełnieniem naszej codziennej diety. Dostarczają do naszego organizmu witaminy i minerały. Należy jednak pamiętać, że suplementy diety są, jak nazwa wskazuje jedynie dodatkiem do diety i nie są lekiem. Przed rozpoczęciem suplementacji warto się dokładnie dowiedzieć (najlepiej od specjalisty), w jaki sposób suplementy diety będą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.

Suplementy diety — czym są?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie czym tak naprawdę są suplementy diety. Często o nich słyszymy, oglądając telewizję czy przeglądając internetowe artykuły, natomiast spróbujmy, odpowiedzieć sobie czym one są. Jest to skoncentrowana dawka witamin, składników mineralnych czy substancji wykazujących efekt odżywczy. Suplement musi być stosowany dokładnie w takich dawkach, jakie sugeruje ich producent. Wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy suplementem a lekiem, a te dodatkowe substancje traktuje jako lekarstwo na różne dolegliwości — jest to poważny błąd.

Nikt, nie może suplementu nazwać lekiem, dopóki nie zostanie dokładnie przebadany. To jest jedna z głównych różnic i największych niebezpieczeństw przy stosowaniu suplementów — są to produkty wypuszczone na rynek, tylko dzięki deklaracji producenta, że produkt jest nieszkodliwy. Różnicą jest też oczywiście to, że suplement diety w przeciwieństwie do leku — nie leczy, a jedynie jest uzupełnieniem zwyczajnej diety. Musi być opatrzony nazwą “suplement diety”, aby nie został pomylony z lekiem.

Suplementy diety — wpływ na zdrowie

Ustaliliśmy już najważniejszą rzecz, jeśli chodzi o suplementy — nie należy ich mylić z lekiem. Teraz warto się pochylić nad wpływem suplementów na nasze zdrowie. Najpoważniejszym problemem, przed jakim możemy stanąć, gdy chcemy kupić suplement diety, jest to czy możemy uwierzyć zapewnieniom producenta. Suplementy nie są niezależnie przebadane, a wypuszczone na rynek zostają tylko dzięki deklaracji producenta. Oczywiście racjonalny wybór tych preparatów (np. kupienie ich tylko w aptece) i stosowanie go zgodnie z zaleceniami producenta, może być wartościowym uzupełnieniem codziennej diety — należy jednak pamiętać, że zdrowa żywność to podstawa, a suplementy są jedynie dodatkiem.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne