Idea wychowywania dzieci w bliskim kontakcie z naturą jest coraz bliższa wielu rodzicom, którzy zauważają zbawienny wpływ, jaki daje uczęszczanie ich wychowanków do przedszkoli leśnych. Zajęcia w przedszkolach leśnych są prowadzone w 80% na dworze, gdzie dziecko uczy się relacji rówieśniczych, zdobywa informacje o otaczającym je świecie oraz uczy się pokonywać własne słabości, będąc głęboko zanurzone w osobistej relacji z przyrodą. Stymulacja, jakiej doznaje w tym czasie przedszkolak, wspiera jego naturalną ciekawość oraz stwarza przestrzeń, w której dziecko może pozostawać w bliskim kontakcie z własnymi emocjami.
Czym jest edukacja w przedszkolu leśnym?
Przedszkole leśne to pomysł na przeniesienie edukacji przedszkolnej w środowisko naturalne. Większość czasu spędzonego na zajęciach realizowana jest na łonie natury. Dziecko ma możliwość rozwijania swojej naturalnej potrzeby poznawania świata w sposób nieograniczony. Należy zauważyć, że ogromna ilość doznań sensorycznych, jakie daje kontakt z roślinami, drzewami, kamieniami oraz błotem wzbogaca młody układ nerwowy, który potrzebuje tych bodźców, aby móc się rozwijać.
Natężenie bodźców dotykowych oraz słuchowych jest w pełni dostosowane do wrażliwego młodego mózgu, dlatego bardzo często dzieci z pewną nadwrażliwością na czynniki zewnętrzne, bardzo dobrze odnajdują się na zajęciach tego typu. Edukacja w przedszkolu leśnym jest prowadzona we wzajemnym zaufaniu i szacunku pomiędzy nauczycielami i dziećmi. Wychowankowie uczą się samodzielności w podejmowaniu decyzji oraz działań, a także rozwijają przy tym kreatywność. Dziecko, które na etapie przedszkolnym otrzymuje dużo zrozumienia i empatii od opiekunów, jest w pełni przygotowane do podjęcia nauki w szkole.
Rola rodzica w sposobie edukacji reprezentowanym przez przedszkole leśne
Rodzic, który decyduje się posłać dziecko do przedszkola leśnego, jest w pełni świadomy idei, celów i korzyści, jakie płyną z edukacji ściśle zintegrowanej z naturą. Jest to człowiek, który dokłada wielu starań, aby współpracować z nauczycielem w celu uzupełnienia procesu pedagogicznego. To rodzic, który chce być blisko dziecka i jest jego przewodnikiem w zawiłym świecie emocji i przeżyć.
Nauczyciele pracujący w przedszkolach leśnych to w pełni wykwalifikowani ludzie, którzy znają się także na udzieleniu pierwszej pomocy oraz potrafią przewidzieć i ocenić zagrożenie, jakie może powstać w otoczeniu wychowanków. Przedszkole leśne to bezpieczna i ciekawa forma prowadzenia edukacji na etapie przedszkolnym.
Więcej na temat przedszkoli można przeczytać na: przedszkole Szczecin oraz przedszkole Białystok.