Strona głównaUncategorizedJak można odróżnić mączniaka prawdziwego od rzekomego

Jak można odróżnić mączniaka prawdziwego od rzekomego

Kiedy zauważysz infekcję grzybiczą na plonach, upewnij się, czy jest to mączniak rzekomy czy prawdziwy.

Jedną z komplikacji podczas diagnozowania ogniska mączniaka prawdziwego jest to, że istnieje inny patogen, który może atakować rośliny i również wytwarza białawe plamy, a jest to mączniak rzekomy. Choć działa jak grzyb, patogenem wywołującym mączniaka rzekomego jest zupełnie inny organizm, a mianowicie pleśń wodna lub lęgniowce. Oznacza to, że dla tych dwóch patogenów stosowane są całkowicie różne techniki kontroli. Fungicydy działające na mączniaka rzekomego są nieskuteczne na mączniaka prawdziwego i na odwrót.

Jak wygląda mączniak rzekomy roślin kapustnych

Możesz stwierdzić, czy twoje rośliny są zarażone mączniakiem rzekomym, ponieważ na górnej powierzchni liści pojawią się żółtawe plamy, a na spodzie liści fioletowe lub szare plamy. Natomiast mączniak prawdziwy powoduje białe plamy na spodzie liści. Innym sposobem na odróżnienie tych dwóch infekcji jest to, że plamy mączniaka rzekomego są kanciaste. Przestają rosnąć w żyłkach liści, więc wyglądają jakby były w różnorodnych kształtach. Najwyraźniej widać to na spodzie liści.Pierwszym krokiem w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się mączniaka rzekomego powinno być usunięcie najbardziej zainfekowanych liści i pędów. Liście, które zaczęły żółknąć lub brązowieć, lub liście całkowicie pokryte proszkową powłoką można przyciąć, ale te, które są tylko częściowo pokryte grzybem, można potraktować opryskiem. Usuń również wszelkie zanieczyszczenia wokół roślin, a nawet wyrzuć ściółkę, którą mogłeś zastosować. To dobry moment, aby ostrożnie usunąć wszelkie chwasty lub rośliny samosiewne znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie plonów.Leczenie infekcji odnosi najlepszy skutek, kiedy mączniak rzekomy kapustnych dopiero się rozwija. Większości fungicydów ma postać proszku i mogą być stosowany jako pył lub zmieszane z wodą i stosowane jako oprysk na liście. Grzyby wywołujące mączniaka są niezwykle skuteczne w rozwijaniu odporności na fungicydy, więc produkty, które wcześniej kontrolowały chorobę, mogą z czasem stać się nieskuteczne.
####
Kiedy stosować fungicydy do ochrony drzew owocowych przed parchem?

Jabłonie i grusze jadalne, które są poważnie zakażone parchem, mają słabą jakość owoców i są osłabione w wyniku utraty liści.

Fungicydy mogą być stosowane do ochrony zdrowych drzew przed parchem, ale nie wyleczą silnie zainfekowanego drzewa.

Kiedy należy rozpocząć opryskiwanie, aby zlikwidować parch gruszy?

Opryski fungicydami należy rozpocząć, gdy wiosną pojawią się pierwsze zielone końcówki liści. To właśnie wtedy pąki liściowe zaczęły się otwierać, tak że widoczna jest tkanka liścia. Zawsze sprawdzaj na etykietach fungicydów zalecany odstęp między opryskami. Większość etykiet oferuje szereg dni oczekiwania przed ponownym natryskiwaniem, przykładowo 7 do 10 dni po natryskiwaniu konieczne będzie ponowne powtórzenie oprysku. Jeśli parch był problemem podczas sadzenia drzew owocowych, opanowanie go może zająć rok lub dwa. W drugim lub trzecim roku powinno się stwierdzić, że wystarczy opryskiwać od pojawienia się zalążków liści do połowy czerwca.Niektóre rodzaje fungicydów mogą być odpowiednie tylko w przypadku opryskiwania tuż po opadnięciu kwiatów, gdy opryski owadobójcze mogą być również konieczne i nie ma zapylaczy.W przypadku większości sprayów na parch gruszy czy jabłoni potrzebna jest tylko porcja środka grzybobójczego, środek owadobójczy jest niepotrzebny i może zaszkodzić pożytecznym owadom zapylającym. Nie używaj uniwersalnego lub nieselektywnego produktu do drzew owocowych podczas ich kwitnienia, ponieważ zabijają one zapylacze, w tym pszczoły miodne, trzmiele, pszczoły samotnice i wiele innych pożytecznych owadów, ponieważ zawierają środek owadobójczy.Niektóre produkty są zalecane do stosowania na drzewach owocowych ozdobnych, ale nie są bezpieczne do stosowania na owocach jabłoni lub gruszy przeznaczonych do spożycia. Zawsze dokładnie przeczytaj i postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami na etykiecie środka grzybobójczego, kiedy zwalczasz parch gruszy. Warto również utrzymywać okolice drzew w czystości, ponieważ grzyby mogą przetrwać na opadłych liściach i owocach, należy je zatem w odpowiedni sposób usuwać.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne