Strona głównaUncategorizedSocjalizacja szczeniąt - dlaczego jest tak bardzo ważna i potrzebna.

Socjalizacja szczeniąt – dlaczego jest tak bardzo ważna i potrzebna.

Co to jest socjalizacja psa? w skrócie to nauczenie szczeniaka dobrego zachowania i poznania go z otaczającym światem. Wczesna socjalizacja pomaga szczeniakowi czuć się komfortowo i bezpiecznie w nowym środowisku, dzięki czemu nabiera on pewności w nowych sytuacjach. Już w hodowli maluchy powinny być zapoznawane z nowymi sytuacjami. Pierwsze trzy miesiące życia są ważne dla prawidłowego rozwoju. W tych miesiącach pragnienie bycia towarzyskim szczeniakiem przewyższa ich strach.

Jaki wiek jest najlepszy dla socjalizacji szczeniąt?

Im wcześniej tym lepiej. Szczenięta będąc jeszcze w hodowli powinny być zapoznawane z otaczającym ich bliskim, rodzinnym, domowym światem. Często wykorzystywane jest do tego radio, dzięki któremu szczenięta poznają nowe dźwięki. W wieku od 3 do 12 tygodnia szczeniaki najlepiej sobie radzą z nowymi doświadczeniami. Im starsze stają się bardziej ostrożne w stosunku do nowych rzeczy, których wcześniej nie poznali. Już pierwsze szczepienia, kontakt z weterynarzem, nowym miejscem czy  zapachami, np. w klinice weterynaryjnej, są wczesną socjalizacją. Kiedy szczenięta są już w pełni zaszczepione i odrobaczone, można wprowadzać je w kolejne nowe środowiska. Spacer po parku, czy też przy ruchliwej i zatłoczonej ulicy, odwiedziny w sklepie czy przejażdżka autobusem, to wszystko pomoże mu przyzwyczaić się do nowych dźwięków i widoków.

Szczeniak, który od początku był socjalizowany to pies grzeczny, zrelaksowany, mający poczucie bezpieczeństwa. Czuje się komfortowo w różnych sytuacjach i miejscach, rzadziej jest agresywny w chwili strachu. Ważne jest, aby swojego psa zabierać w różne miejsca, pozwalać na zabawy w bezpiecznym miejscu z innymi szczeniakami, pozwalać na zabawę z dziećmi pod kontrolą dorosłych. Socjalizacja przez nas szczeniaka powinna być przeprowadzana powoli i stopniowo. Należy sprawić, aby jego interakcje były pozytywne, oparte również na smakołykach i pochwałach. Dla Twojego szczeniaczka wszystko jest nowe, dlatego każde spotkanie to okazja do pozytywnych skojarzeń. Powoli i małymi krokami przedstawiaj mu swój świat, staraj się jednak unikać robienia zbyt wielu rzeczy na raz. Psie przedszkole to również bardzo dobry pomysł, aby Twój szczeniak nauczył się podstawowych zasad z posłuszeństwa i zapoznał się z innymi psami. Zajęcia dla szczeniąt pozwalają im na różne interakcje korzystnie wpływają na jego rozwój wraz z wiekiem.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne