Strona głównaUncategorizedImplanty stomatologiczne - najważniejsze informacje

Implanty stomatologiczne – najważniejsze informacje

Coraz częściej spotykane u pacjentów implanty zębów są rozwiązaniem znacznie lepszym niż klasyczne protezy ruchome, gdyż umożliwiają trwałą obudowę brakującego uzębienia. Są również najbardziej podobne do zębów naturalnych, a przy tym chronią przed nieodwracalnym zanikiem kości, który ma miejsce po usunięciu zęba.

Czy implant to sztuczny ząb?

Implanty zębowe, potocznie zwane implantami stomatologicznymi, zastępują korzeń utraconego zęba, nie są zatem protezami. Można powiedzieć, że są to sztuczne korzenie. Mają postać metalowych tulei, zwykle wykonanych z dobrze tolerowanego przez organizm ludzki tytanu. Coraz częściej pojawiają się również implanty z tlenku cyrkonu. Stomatologia wykorzystuje właśnie takie pierwiastki by uniknąć reakcji immunologicznej organizmu, która spowodowałaby odrzucenie innego materiału. Do odpowiednio umocowanego implantu przykręca się  tzw. łącznik, na którym stomatolog osadza koronę protetyczną, np. akrylową lub pełnoceramiczną. Dopiero ją możemy nazwać “sztucznym zębem”, chociaż o tej “sztuczności” łatwo zapomnieć na wiele lat.

Jak wygląda leczenie z wykorzystaniem implantów zębowych?

Podstawowe znaczenie ma diagnostyka przeprowadzona przez specjalistę (np. dentysta ursynów). Badania polegają na ocenie stanu całej jamy ustnej pacjenta, a następnie wykonaniu tzw. stożkowej tomografii komputerowej. W oparciu wyniki tych badań planuje się liczbę implantów i miejsca ich wszczepienia. Następnie przy pomocy kalibrowanych wierteł stomatolog przygotowuje miejsca pod poszczególne implanty. Po ich zamocowaniu, czyli tzw. implantacji, konieczne jest wgojenie wszczepu, które polega na trwałym połączeniu jego powierzchni z tkanką kostną pacjenta (osseointegracja). Proces gojenia się zależy od warunków indywidualnych, zwłaszcza gęstości i ilości tkanki kostnej. Po wygojeniu następuje odbudowa protetyczna korony zęba.

W niektórych sytuacjach specjalistyczne pracownie zajmujące się implantami zębowymi (np. implanty warszawa) mogą wykonać natychmiastową odbudowę protetyczną o charakterze tymczasowym. Polega ona na umocowaniu korony na implancie tuż po jego wszczepieniu. Przeprowadzenie takiego zabiegu jest możliwe, o ile implant zębowy jest stabilny.

Warto wiedzieć, że implanty zębowe mogą również służyć jako elementy stabilizujące „klasyczne” protezy wyjmowane. W takim wypadku za stabilizację odpowiadają specjalne zatrzaski. Dzięki takiemu kompleksowemu rozwiązaniu znaczącej poprawie ulega komfort pacjenta.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne