Defiblyrator

Defibrylator AED

Gdy widzisz osobę, która straciła przytomność i nie reaguje na kierowane do niej słowa, nie zastanawiaj się nad tym co robić, tylko działaj, w takiej bowiem sytuacji każda minuta ma znaczenie – sięgnij po Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator i uratuj komuś życie.

Co to jest AED?

AED oznacza Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator (ang. Automated External Defibrillator), którego zadaniem jest przywracanie prawidłowego rytmu serca, za pomocą podania impulsu elektrycznego. Defibrylacja za pomocą Automatycznego Zewnętrznego Defibrylatora zatem to element resuscytacji, która pozwala przywrócić prawidłowy rytm serca. Defibrylator to urządzenie w pełni zautomatyzowane, wysoce specjalistyczne, a jednocześnie na tyle proste w obsłudze, że może być stosowany przez każdą osobę, niezależnie od przebytego wcześniej kursu pierwszej pomocy, to bowiem defibrylator a nie osoba udzielająca pomocy dokonuje procesu ratowania życia. Osoba udzielająca pierwszej pomocy kierowana jest za pomocą poleceń głosowych i wizualnych, szkolenie z ratownictwa medycznego nie jest tu zatem konieczne. Wstrząs defibrylacyjny udzielany jest za pomocą elektrod, przyklejanych na klatkę piersiową pacjenta, to właśnie one podają impuls elektryczny, a defibrylator decyduje o jego mocy . Elektrody są jednorazowe i po zakończonej akcji ratunkowej należy wymienić je na nowy zestaw.

Kiedy, w jakim celu i kto może zastosować Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator?

Defibrylator używany jest w przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, a w połączeniu z resuscytacją krążeniowo – oddechową jest jedynym sposobem na uratowanie życia. Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji największe szanse na przeżycie osoby poszkodowanej z Nagłym Zatrzymaniem Krążenia (NZK), daje rozpoczęcie Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej (RKO) z zastosowaniem Automatycznego Zewnętrznego Defibrylatora w ciągu nie więcej niż 4 minut od wystąpienia objawów (utrata przytomności, brak oddechu). Defibrylacja wykonana w ciągu 1-3 minut od nagłego zatrzymania krążenia sprawi, że szanse poszkodowanego na przeżycie wzrosną aż do 75%.
Automatyczne Zewnętrzne Defibrylatory są dostępne w wielu miejscach publicznych, takich jak: szkoły, centra handlowe czy dworce kolejowe i jest ich coraz więcej w przestrzeni publicznej. Aby zastosować defibrylator nie trzeba uprawnień ratowniczych ani przebytego kursu pierwszej pomocy. Wystarczy chęć niesienia pomocy, szybka reakcja oraz zachowanie zimnej krwi i postępowanie zgodnie ze wskazówkami defibrylatora. Należy w takiej sytuacji pamiętać, że nawet nieporadnie niesiona pomoc zwiększa szanse na przeżycie pacjenta. Jeżeli pomoc nie zostanie udzielona zakończenie może być tylko jedno.

Działanie Automatycznego Zewnętrznego Defibrylatora

Jeżeli zatem widzisz, iż ktoś stracił przytomność, nie oddycha, nie reaguje na bodźce zewnętrzne, zadzwoń po pogotowie, włącz defibrylator i przyklej elektrody na odsłoniętą klatkę piersiową osoby poszkodowanej, a następnie postępuj według poleceń defibrylatora. Defibrylator samodzielnie wykona analizę rytmu serca poszkodowanego. Jeśli defibrylacja jest wskazana, należy nacisnąć przycisk defibrylacji, o co wprost poprosi Cię AED. Następnie należy powrócić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (30 uciśnięć na 2 oddechy ratownicze) i kontynuować ją zgodnie z poleceniami defibrylatora. Postępowanie według wskazówek defibrylatora należy prowadzić do momentu przybycia wykwalifikowanej pomocy i przejęcia przez zespół ratowników działania albo gdy poszkodowany zacznie odzyskiwać przytomność, ewentualnie w przypadku wyczerpania osoby udzielającej pomocy.

Wszystkie modele defibrylatorów AED ratują życie.

Rodzajów, typów i modeli AED jest wiele i mają one jedną rzecz wspólną: ratują życie. Czym się różnią? Funkcjami dodatkowymi takimi jak ekran, czujnik siły nacisku, wielkością, wagą i oczywiście ceną. Najpopularniejsze defibrylatory AED na polskim rynku to Philips Heartstart hs1 , Zoll Aed Plus i DefiSign Life AED.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne