Strona głównaBranżeRynek nieruchomości

Rynek nieruchomości

Obrót nieruchomościami regulowany jest przez prawo oraz przez stosunki społeczne. Obejmuje on zarówno nabywanie i zbywanie nieruchomości, jak i zawieranie wszelkich umów cywilnoprawnych, przedmiotem których są nieruchomości. Na przykład mogą to być umowy najmu.

Samo pojęcie branży nieruchomości jest bardzo pojemne. Na rynek nieruchomości składają się zarówno czynności związane z obrotem nieruchomościami, jak również zasób nieruchomości dostępnych na rynku. Przede wszystkim, powinniśmy zwrócić uwagę na to, od kogo nabywamy nieruchomość. To znaczy, kto jest jej właścicielem. W tym kontekście mówi się o rynku pierwotnym oraz wtórnym. W przypadku rynku pierwotnego, nabycia dokonujemy od podmiotu, który wybudował daną nieruchomość. Są to przede wszystkim deweloperzy. Nabywają oni nieruchomości gruntowe, na których budują budynki, a następnie sprzedają lokale znajdujące się w tych budynkach. Takie nabycie jest właśnie nabyciem pierwotnym. Nabycie wtórne, to nabycie od właściciela, który sam nie wybudował danego budynku czy lokalu.

Branża nieruchomości obejmuje szeroki zakres podmiotów i czynności przez nich wykonywanych. Znajdziemy tu pośredników nieruchomości, deweloperów, właścicieli, nabywców, najemców i wynajmujących. Jest to branża, która rozwija się bardzo dynamicznie. Zapotrzebowanie na nieruchomości jest duże i wciąż rośnie. Dotyczy to zarówno nieruchomości zbywanych czy nabywanych, jak również rynku nieruchomości przeznaczonych na wynajem. Można spodziewać się, że w najbliższych latach sytuacja ta się nie zmieni, a rynek nieruchomości nadal będzie się rozwijać.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne