Strona głównaUncategorizedSystemy CAD w oprogramowaniu biznesowym

Systemy CAD w oprogramowaniu biznesowym

Systemy CAD, czyli Computer Aided Design, to projektowanie wspomagane komputerowo. Służą one do projektowania technicznego produktów przy użyciu oprogramowania komputerowego wykorzystującego m.in. obliczenia inżynierskie czy optymalizację procesów. Umożliwiają również opracowanie dokumentacji projektowej oraz prezentacji w postaci np. animacji czy symulacji.

Systemy CAD stosuje się w biznesie produkcyjnym – głównie w budownictwie, mechanice czy elektryce i pozwalają one na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na uruchomienie produkcji. Na rynku dostępnych jest kilka systemów CAD, m.in. AutoCAD, DesignCAD, FreeCAD, Solidworks 3D CAD, Autodesk Inventor czy Vectorworks.

AutoCAD

AutoCAD jest jednym z najpopularniejszych systemów CAD. Wydawany jest przez firmę Autodesk. Jest programem płatnym i pozwala na wykonywanie modeli 2D oraz 3D produktów. Jest dostępny zarówno na system Windows, jak i Mac oraz w różnych wersjach językowych. Dostępne są różne wersje programu AutoCAD, np. prosta wersja AutoCAD LT lub wyspecjalizowane: Electrical i Mechanical. Możliwe jest również stworzenie własnych nakładek do AutoCAD.

Autodesk Inventor

Program ten stanowi profesjonalne oprogramowanie tworzące pakiet oprogramowania do projektowania komputerowego. Umożliwia modelowanie 3D oraz zautomatyzowane projektowanie 2D, w tym wykonywanie rysunków wykonawczych, złożeniowych czy poglądowych. Program posiada trzy główne moduły: do tworzenia części, złożeń i dokumentacji.

Solidworks

Umożliwia rysowanie 3D oraz rysunków wykonawczych lub złożeniowych, konstrukcji blachowych czy spawanych, a także wykonanie pełnej rysunkowej dokumentacji technicznej produktu. Oferowane są trzy pakiety oprogramowania – wersja podstawowa, profesjonalna i premium. Wersja profesjonalna umożliwia dodatkowo tworzenie animacji, obrazów fotorealistycznych oraz zapewnia dostęp do różnych bibliotek.

FreeCAD

Jest to jedno z niewielu bezpłatnych programów CAD. Jest to bardzo elastyczne oprogramowanie pozwalające na modelowanie produktu i używanie różnych rozszerzeń plików. Jego wadą jest mało intuicyjna nawigacja.

 

modelowanie 3D – > http://www.rekord.com.pl/erp-white-paper/436-integracja-rekord-erp-z-systemami-cad-pdm/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne