Strona głównaUncategorizedRodzaje regałów magazynowych

Rodzaje regałów magazynowych

Zastanawiacie się nad inwestycją w system regałów magazynowych? Zastanawiacie się nad najbardziej optymalnym rozwiązaniem? Przygotowaliśmy krótki przewodnik po najpopularniejszych typach regałów paletowych. Zapraszamy do lektury.

Statyczne regały magazynowe

Najbardziej popularna konstrukcja, która można zobaczyć w wielu obiektach magazynowych. Regały tego typu są konstrukcja statyczną zapewniająca dostęp do każdej jednostki paletowej. Dlatego doskonale sprawdza się w halach, w których przechowywane są różnorodne towary i obsługiwanych jest wielu klientów.

Regały magazynowe tego typu należą do najtańszych na rynku, co dla wielu inwestorów jest argumentem wystarczającym do podjęcia decyzji o ich zakupie. Warto jednak pamiętać, że nie zapewniają wysokiego poziomu wykorzystania powierzchni obiektu.

Regały wjezdne

Kolejnym typem regałów magazynowych są regały wjezdne. Do ich konstrukcji wykorzystywane są takie same elementy jak ma to miejsce w przypadku regałów statycznych. Jednak są one zaprojektowane w taki sposób, że możliwy jest wjazd wózkiem widłowym do wnętrza korytarza regałowego.

Dzięki temu  regały wjezdne zapewniają możliwość bardziej optymalnego wykorzystania powierzchni hali.

Przesuwne regały paletowe

Kolejnym typem układu regałów paletowych są regały przesuwne. Ich konstrukcja jest bardzo podobna jak w przypadku dwóch poprzednich typów. Jednak nie są one kotwione na stałe do posadzki betonowej, a instalowane na specjalnych szynach, które zapewniają możliwość przesuwania całego układu. W związku z tą mobilnością regały przesuwne zaliczane są do rozwiązań dynamicznych.

Regały przepływowe

Drugim rozwiązaniem dynamicznym są regały przepływowe. Są to regały, w których wykorzystuje się specjalne rozli lub wózki, które umożliwiają przepływ jednostek paletowych wewnątrz systemu.

Wśród najpopularniejszych typów regałów magazynowych przepływowych wyróżnia się:

  • regały typu push-back
  • regały typu pallet-shuttle
  • klasyczne regały przepływowe

Przepływowe regały paletowe wykorzystywane są najczęściej w obiektach, w których przechowywane są towary jednej kategorii. Umożliwiają przede wszystkim przyspieszenie rotacji jednostek paletowych i maksymalne wykorzystywanie powierzchni.

Regały wspornikowe

Wspornikowe regały magazynowe są przykładem systemów wykorzystywanych do przechowywania towarów o dużej długości. Dzięki specjalnej konstrukcji – np. niewykorzystywaniu filarów przednich – umożliwiają składowanie rur, długich profili lub drewna. Nie są wykorzystywane do przechowywania palet. Są szczególnie popularne w składach budowlanych.

Wybór systemu regałów magazynowych

Jaki system regałów magazynowych wybrać? Decyzja powinna być wynikiem szczegółowej analizy potrzeb i możliwości. A w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z usług firm specjalizujących się w projektowaniu najbardziej efektywnych systemów regałowych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne