Strona głównaUncategorizedReklama na samochodzie a prawo

Reklama na samochodzie a prawo

Reklama na samochodzie to koncepcja którą znamy od dawna. Czy jednak zmiana pojazdu w słup reklamowy jest skuteczna? Czy zaparkowanie samochodu w nie odpowiednim miejscu wraz z reklamą możemy być widziane jako zajęcia pasa drogowego pod reklamę? Jaki jest stosunek prawny do tego rodzaju reklamy? Zapraszamy do lektury.

Oklejenie karoserii samochodu materiałami reklamowymi to najprostsza forma reklamy na samochodzie. Jest to stosunkowo często wykorzystywana forma reklamy, mimo że jej popularność nieznacznie maleje. Warto mieć na uwadze że w przypadku leasingu zanim przejdziemy do oklejania należy uzyskać zgodę firmy leasingowej. Jeśli auto jest wykorzystywane w sposób nie wyróżniający się od innych tzn. nie jest zapakowane przez długi czas w jednym konkretnym miejscu w celach reklamowych to nie ma podstaw do jakichkolwiek ograniczeniach w związku z umieszczeniem na nim treści reklamowej.

Bardziej wzbudzająca wątpliwości forma reklamy to zostawienie samochodu na parkingu na kilka tygodni a nawet miesięcy. Pozostawione auto pełni rolę słupa reklamowego. Czy to wciąż legalne? Czy taka reklama jest w pełni zgodna z obowiązującymi zasadami prawnymi? Problem przedsiębiorcy stosującego taką formę reklamy może się rozpocząć gdy sprawą zainteresują się zarządcy dróg. Okazuje się że każdy kto ma zamiar umieszczenia reklamy na pasie drogowym powinien postarać się o specjalną zgodę o zajęcie pasa drogowego i uiścić opłatę z tego tytułu. Wysokość opłaty zależy od długości okresu w jakim samochód zostanie pozostawiony oraz od wielkości zajętej powierzchni. W internecie możemy znaleźć informacje mówiące o tym że stawka za zajęcie pasa drogowego o powierzchni około 10m2 to koszt około 3 PLN/m2 dziennie. Jednak nie należy się tą stawką sugerować, lecz samodzielnie uzyskać informację w odpowiednim urzędzie.

Jak wygląda sprawa gdy mówimy o reklamie mobilnej? Tutaj kluczowe jest kwestia umieszczenia reklamy w miejscu specjalnie do tego przystosowanym lub prowadzenia działań reklamowych prowadząc samochód po określonej trasie. Jeśli samochód się porusza zgodnie z zasadami ruchu drogowego nie ma podstaw do rozważania czy został zajęty pas ruchu. Przykładem firmy specjalizującej się w takich usługach jest reklama na przyczepach Bydgoszcz dostępna pod adresem http://mobilny-billboard.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne