Numer VIN

Co to jest numer VIN i gdzie można go znaleźć?

VIN jest skrótem od angielskiej nazwy, czyli Vehicle Identification Number. Jest to specyficzny dla każdego samochodu numer identyfikacyjny pojazdu (potocznie nazywa się go numerem nadwozia), który został nadany przez producenta. Umieszczony jest najczęściej na tabliczce znamionowej, która znajduje się najczęściej na wewnętrznej stronie przedniej ściany (przy drzwiach) lub na stopniach wejściowych pierwszych drzwi. Sprawdzenie VIN za darmo pozwoli na dowiedzenie się nie tylko o aktualnych danych technicznych danego pojazdu, ale również o innych szczegółach, takich jak na przykład historii wypadkowej czy wcześniejszych naprawach kupowanego samochodu.

Standardy dotyczące numer VIN zostały wprowadzone w roku 1981. Wcześniej producenci mieli wiele różnych oznaczeń formatu VIN. Aktualnie jest to identyfikator złożony z 17 znaków. Jest to połączenie cyfr oraz liter (poza I, O oraz Q). Zwyczajowo unika się również stosowania liter U oraz Z i cyfry 0. Znaki te łatwo ze sobą pomylić stąd decyzja o ich wykluczeniu.

Jakie są składowe elementy, które zawiera numer VIN?

Numer VIN jest złożony z 17 znaków w następującej konfiguracji:

  • według standardów ISO 3779:
    • znaki od 1 do 3 to WMI – skrót od World Manufacturer Identifier (pierwszy to określenie regionu producenta a dwa kolejne to SAE, czyli symbol kraju, z którego pochodzi samochód według ustalonego klucza, gdzie symbole od A do H oznaczają Afrykę, J do R – Azję, S do Z – Europę, 1 do 5 – Amerykę Północną, 6 oraz 7 to Oceania, w tym 6A do 6W to Australia, 7A do 7E to Nowa Zelandia, natomiast od 8 do 0 – Amerykę Południową);
    • znaki od 4 do 9 to VDS, czyli skrót do Vehicle Descriptor Section (który określa typ pojazdu zgodnie z regulacjami określonymi prawnie dla danej lokalizacji);
    • znaki od 10 do 17 to VIS, czyli Vehicle Identifier Section, które nadają wyjątkowy numer konkretnego egzemplarza pojazdu (są tu takie informacje jak zainstalowane opcje wykonania, model silnika, rodzaju napędu lub kolejny numer produkowanego samochodu); znaki od 14 do 17 to zawsze cyfry;
  • według standardów obowiązujących w Ameryce Północnej:
    • znaki od 1 do 3 to identyfikacja producenta;
    • znaki od 4 do 8 to atrybuty typu;
    • znak 9 to cyfra kontrolna;
    • znak 10 oznacza rok produkcji (1980 r. ma kod A a kolejne są według następujących po sobie lat aż do 2000, który oznaczony jest jako Y, zaś 2001 do 2009 znaczą cyfry od 1 do 9, od roku 2010 znów symbolami są litery od A do Y);
    • znak 11 oznacza kod zakładu;
    • znaki od 12 do 17 to numer egzemplarza.

Każdy numer VIN jest indywidualnym kodem oznaczającym dany pojazd, który nie powtarza się w żadnym innym samochodzie. Można powiedzieć, że jest to swoisty “dowód osobisty” auta.

Czy jest możliwe sprawdzanie numeru VIN za darmo?

Sprawdzanie numeru VIN za darmo jest możliwe za pomocą dekoder w postaci aplikacji internetowej. Dzięki temu możliwe jest rozkodować informacje, jakie zostały zapisane w numerze VIN danego pojazdu. Raport historii pojazdu można odczytać w wersji online lub pobrać jako dokument w formacie *.pdf. Zapoznanie się z danymi technicznymi oraz historią samochodu jest ważne nie tylko dla fanów samochodu. Pozwoli bowiem uniknąć ewentualnych rozczarowań z powodu wad powstałych np. w wyniku kolizji czy wypadku.

W internecie można skorzystać w kilku różnych dekoderów VIN. Jest to jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł, które informuje o przeszłości samochodu. Dla osoby nabywającej pojazd “z drugiej ręki” jest to niezwykle istotne. Sprawdzanie numeru VIN za darmo pozwala poznać podstawowe dane dotyczące marki. Dzięki temu potencjalny nowy właściciel może czuć się bardziej bezpieczny jeśli chodzi o znajomość ewentualnych wad pojazdu.

Raport odczytywany na podstawie numeru VIN obejmuje takie informacje jak: dane techniczne czy wyposażenie, informacje o ewentualnych szkodach lub kolizjach, historia pojazdu ułożona chronologicznie, czy pojazd był kradziony, wezwania serwisowe dotyczące auta a nawet archiwalne zdjęcia danego modelu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne