Strona głównaUncategorizedIntensywna wycieczka do Budapesztu, czyli jak zwiedzać stolicę Węgier

Intensywna wycieczka do Budapesztu, czyli jak zwiedzać stolicę Węgier

Planujesz wycieczkę na Węgry? W Twoich planach nie może zabraknąć wycieczki do Budapesztu, czyli stolicy i największego miasta Węgier. Budapeszt jest naturalnie podzielony na dwie części przez rzekę Dunaj. Jedna część nazywa się Buda, druga Peszt. W tej pierwszej znajdziesz główne zabytki kraju, takie jak Zamek Królewski. Druga część stolicy Węgier skrywa zarówno zabytki, jak i liczne muzea, restauracje, kawiarnie czy puby. Co warto zwiedzić w Budapeszcie?

Wzgórza Gellérta

Żadna wycieczka do Budapesztu nie może się odbyć bez zobaczenia Wzgórza Gellérta.  Znajduje się w części Buda i ma 235 metrów wysokości. Na wzgórzu można zobaczyć monumentalny pomnik Gellérta (biskupa św. Gerarda, którego według legendy poganie zrzucili w zamkniętej beczce do Dunaju). Jest to też jednocześnie wspaniały punk widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta, a szczególnie jego wschodnią część, czyli Peszt, oraz rzekę Dunaj. Na Wzgórzu Gellérta doskonale widoczna jest też Cytadela i Pomnik Zwycięstwa.

Wzgórze Zamkowe

Wycieczka do Budapesztu to również doskonała okazja do zobaczenia Wzgórza Zamkowego z Pałacem Zamkowym, Pałacu Sándora czy górnej stacji zabytkowej Kolejki Siklo. Warto również tak zaplanować zwiedzanie, aby mieć okazję przyjrzeć się zmianie warty przed Pałacem Prezydenckim. Z tego miejsca rozciąga się też jeden z najpiękniejszych widoków, między innymi na tarasy Baszty Rybackiej. Na Wzgórze Zamkowe można dostać się kolejką zębatą spod Mostu Łańcuchowego.

Plac Lajosa Kossutha

W Budapeszcie warto też zobaczyć Stare Miasto oraz zajrzeć do Kościoła Najświętszej Marii Panny, przejść się na Plac Defilad, zobaczyć Pomnik Św. Stefana. Wycieczka do Budapesztu to okazja do zobaczenia Kossuth Lajos tér, czyli miejsca pamięci z pomnikami bohaterów węgierskich: Lajosa Kossutha oraz Franciszka II Rakoczego. Na placu znajduje się również węgierski Parlament – ogromny budynek rządowy o długości około 300 m, szerokości około 120 m oraz 100 m kopule.

Bazylika Świętego Stefana

Będąc w stolicy Węgier, koniecznie trzeba zobaczyć Bazylikę św. Stefana, która jest jednocześnie drugą co do wielkości sakralną budowlą w tym kraju. Bazylika zachwyca swoim wnętrzem. Tam też znajduje się największa relikwia narodu węgierskiego – dłoń św. Stefana.

Plac Bohaterów

Na koniec warto też poświęcić trochę czasu podczas wycieczki do Budapesztu i wybrać się na Plac Bohaterów. Znajduje się tam pomnik millenium, stworzony z okazji 1000-lecia Węgier, oraz kolumnady, przedstawiające węgierskich bohaterów narodowych. Obok placu znajduje się niesamowity Zamek Vajdahunyad oraz najsłynniejsze węgierskie Kąpielisko Széchenyi.

Dobrze zaplanowana wycieczka do Budapesztu, nawet ta najbardziej intensywna węgierska podróż, organizowana przez Bezkresy, pozwoli odwiedzić wiele atrakcyjnych zabytków architektonicznych i spróbować regionalnej kuchni Węgrów.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne