Strona głównaUncategorizedOrtezy - czy są skuteczne?

Ortezy – czy są skuteczne?

Stabilizacja wybranych partii ciała stanowi najlepszy sposób na przyśpieszenie ich rehabilitacji. Z tego powodu stosuje się ortezy wyróżniające się komfortem użytkowania i wysoką skutecznością działania. Podpowiadamy, jak działają i jakie są ich rodzaje.

Czym jest orteza?

Najprościej rzecz ujmując orteza to rodzaj stabilizatora, który pozwala na utrzymywanie stawu w jednostajnej pozycji. Dzięki jej stosowaniu leczenie kontuzji staje się znacznie szybsze i mniej niekomfortowe. Przykładowo, nowoczesne ortezy i stabilizatory stawu skokowego stopy są wykonane z przewiewnych materiałów, które minimalizują ryzyko pocenia się skóry. Poza tym wykazują działanie kompresyjne pozwalające na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Ortezy mogą występować w formie półsztywnej, sztywnej lub elastycznej. Te ostatnie stosuje się profilaktycznie, są polecane dla zawodowych sportowców oraz innych aktywnych fizycznie osób.

Rodzaje ortez

  • ortezy kręgosłupa – stosowane przy urazach tej partii ciała. Wyróżnia się stabilizatory przeznaczone do jej różnych odcinków. Orteza kręgosłupa może występować w postaci kołnierza ortopedycznego, który stosuje się przy urazach w okolicy szyi lub bólach mięśni dotykających tą partie ciała. Poza tym stosuje się pasy brzuszne, które ułatwiają bezpieczne podnoszenie sporych ciężarów.
  • ortezy kończyn górnych – ortezy i stabilizatory stawu łokciowego oraz temblaki ułatwiają rehabilitacji łokcia oraz przedramienia. Ponadto można wyróżnić modele przeznaczone do usztywniania barków, dłoni, a nawet nadgarstków. Część z nich jest stosowana przez sportowców, na przykład koszykarzy w celu redukcji ryzyka wystąpienia dokuczliwej kontuzji.
  • ortezy kończyn dolnych – mogą zapewniać stabilizacje lub zabezpieczenie dla bioder oraz stóp. Nierzadko stosuje się ortezy i stabilizatory stawu kolanowego, które sprawdzą się przy urazach, a także podczas dokuczliwych stanów zapalnych utrudniających normalne funkcjonowanie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne