Strona głównaUncategorizedMech Dekoracyjny a Cena – czy warto?

Mech Dekoracyjny a Cena – czy warto?

Chrobotek staje się w Polsce coraz popularniejszy. I nic dziwnego – to niezwykle efektowny mech, który sprawdza się w wielu aranżacjach, a dodatkowo jest też prosty w obsłudze. Świetnie komponuje się zarówno z wnętrzami surowymi, skandynawskimi, jak i z wystrojem rustykalnym. Urozmaici wygląd kuchni lub łazienki, ożywi korytarz. Jeśli jeszcze go nie znasz, to sprawdź, dlaczego warto zamówić chrobotka do swojego domu.

Czym jest mech chrobotek?

Chrobotek w zasadzie mylnie jest nazywany mchem, ponieważ należy do królestwa grzybów, a nie roślin. Z tego względu bliżej mu do porostów niż mchów, jednak ze względu na jego charakterystyczny wygląd potocznie nazywany jest mchem. Używa się wobec niego różnych określeń, ale najpopularniejszym z nich jest „chrobotek reniferowy”. Nazwa wzięła się od miejsca występowania mchu – rośnie m.in. w Skandynawii czy na Grenlandii, gdzie jest jednym z głównych pokarmów dla reniferów. Co ciekawe chrobotek występuje również w Polsce, ale jest objęty częściową ochroną, dlatego nie można go zrywać. Z tego względu porost wykorzystywany do celów dekoracyjnych sprowadza się głównie ze Skandynawii.

Mech chrobotek – jak go pielęgnować?

Największym plusem chrobotka jest to, że… pielęgnować go nie trzeba. Dlaczego? Porost przed wysłaniem do klienta zostaje zaimpregnowany. Dzięki temu przestaje rosnąć, a więc nie trzeba go podlewać czy nawozić. Mech będzie pobierał wodę z powietrza, dlatego jedynym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przed zamontowaniem chrobotka w domu jest wilgotność powietrza. Dobra wiadomość jest taka, że porost lubi taką samą wilgotność jak ludzie, a w granicach 40-60%. Nie musimy się martwić o dodatkowe nawilżanie powietrza, choć przy okazji zachowanie chrobotka może być dla nas sygnałem do tego, że powietrze w naszym mieszkaniu jest zbyt suche. Jeśli mech zacznie usychać, zainwestuj w nawilżacze powietrza.

Warto wiedzieć, że porost nie potrzebuje też dostępu do słońca. Z tego względu dobrze sprawdzi się również jako element dekoracyjny w łazience czy w korytarzu.

Mech – wykorzystanie w praktyce

Chrobotka można wykorzystać na naprawdę wiele sposobów. Choć sam porost naturalnie przypomina przybrudzoną biel, to jednak producenci farbują go przy użyciu naturalnych składników, dzięki czemu uzyskują kilkanaście wersji kolorystycznych. Warto wybrać odcienie, które będą pasować do naszego wnętrza. Energetyczny, jasny mech chrobotek ożywi nieco wnętrze. Ciemnozielony będzie budził skojarzenia z lasem, a więc świetnie sprawdzi się u osób, które lubią mieć kontakt z naturą. Zieleń symbolizuje ziemię, nadzieję, harmonię, spokój, wyciszenie. Nie bez powodu wiele osób na wakacje wyjeżdża do miejsc ulokowanych z dala od cywilizacji. Pobyt wśród natury odpręża i pozwala naprawdę odpocząć. Z tego względu warto też mieć rośliny w domu. Nie każdy jednak potrafi się nimi zajmować, dlatego mech chrobotek jest idealny dla osób, które nie mają czasu na podlewanie czy nawożenie kwiatów. Można wyłożyć nim całą ścianę (istnieją gotowe panele ścienne pokryte porostem, do kupienia w sklepie internetowym – tutaj). Można też pokryć mchem konkretny element, na przykład panel między blatami i szafkami wiszącymi w kuchni. Jeśli preferujesz mniejsze dodatki, pomyśl o wypełnieniu ramy porostem. Mech chrobotek doskonale komponuje się z różnymi fakturami; pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tych postarzanych. Porost świetnie wygląda też z dodatkowym podświetleniem – światło podkreśla jego barwy, dzięki czemu nawet surowe wnętrza będą wyglądały niezwykle przytulnie. Chrobotek można też dowolnie podcinać, by wypełnić nim np. drewniane litery, które następnie postawimy na parapecie czy na stoliku.

Mech dekoracyjny warto też wykorzystać w pokojach dziecięcych. Nie osadza się na nim kurz, nie przyciąga insektów i drobnoustrojów, a dodatkowo pochłania toksyny, dzięki czemu powietrze jest czystsze. Z tego względu porost jest idealny dla alergików. Standardowe rośliny często wywołują uczulenia u najmłodszych (i nie tylko), a chrobotek reniferowy wnosi nieco świeżości do pokoju, ale przy okazji jest też bezpieczny dla układu immunologicznego – porost pokrywa się roztworem glicerynowym, co zapobiega jego rozpylaniu się.

Czy cena za Mech Chrobotek nie jest za wysoka?

Często nasi klienci zadają pytanie czemu chrobotek jest taki drogi a panele jeszcze droższe. Skąd te ceny za mech? Przede wszystkim jest kilka czynników od których zależy cena:

  • W Polsce mech jest pod ochroną stąd trzeba go importować z zagranicy w związku z czym wiąże się to z kosztami transportu
  • Mech, który sprowadzamy pochodzi z Norwegii, można również nabyć mech z innych krajów jednak nie jest to mech jakości premium. W związku z czym do mchu dochodzi koszt cła, jaki trzeba zapłacić za import z Norwegii.
  • Koszt zebrania, skrzynek i opakowań
  • Opłacenie prywatnych lasów w których są możliwe zbiory
  • Barwienie i preparowanie
  • Załadunek TiR
  • Koszty magazynowania towaru
  • Standardowe koszty obsługi, wysyłki oraz marketingu
  • Przy panelach dochodzi koszt: wielkości panelu i koszt zużycia mchu na kg, płyty wilgocioodpornej i jej przycięcia, cena kleju do mchu, opłaceniu pracowników, których praca polega na zręcznym wyklejeniu mchu do płyty i odpowiednim przycięciu. Praca ta nie jest wymagająca jeżeli chodzi o niezbędne kwalifikacje, jednak wymaga sporego doświadczenia.

Jak dobrać mech w odpowiednim kolorze?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że mech nie złapie pigmentu w każdym miejscu jednakowo, co ma swój plus, bo dzięki temu wygląda bardzo naturalnie. Możemy jednak celowo eksperymentować z różną kolorystyką, żeby osiągnąć ciekawsze efekty. Świetnie wygląda łączenie dwóch, trzech kolorów mchu chrobotka na jednej powierzchni, choć raczej nie zaleca się zbyt dużego mieszania w przypadku pokrywania całej ściany. Różnokolorowy mech będzie znacznie lepiej wyglądał np. w ramce czy w kilku pojedynczych panelach ściennych. Jeśli chcesz nim pokryć większą powierzchnię, wybierz raczej jeden, maksymalnie dwa kolory.

Ile mchu zamówić?

Wszystko zależy od tego, czym chcemy go wypełnić. Jeśli zależy nam na pokryciu ściany, najłatwiej zamówić gotowe panele. Jeśli jednak chcemy pokryć mniejsze powierzchnie samodzielnie, wówczas warto pamiętać o tym, że na 1m2 potrzeba 7,5 kilogramów chrobotka (zakładając, że ma to być równomiernie rozłożona, zbita warstwa).

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

Popularne