Dla początkujących vaperów, ilość i rodzaj dostępnych produktów na rynku, może lekko dezorientować. Mamy bowiem do wyboru całą gamę płynów, o różnej zawartości nikotyny i aromatów, które są wkładem do elektronicznych papierosów. Po ich podgrzaniu otrzymujemy bezzapachową mgiełkę, która imituje dym palonego papierosa. Osoby, które pierwszy raz zagłębiają się w temat vapingu, mogą się zastanawiać jaka jest różnica między premixem, a liquidem. Co kryje się za tymi nazwami? 

Czym jest liquid?

Ustawa tytoniowa jasno określiła, że płyny które zawierają nikotynę, mogą być sprzedawane o maksymalnej pojemnością 10 ml. Liquid jest gotowym produktem, który nie wymaga od użytkownika żadnych dodatkowych zabiegów. Jest to mieszanina gliceryny, glikolu i aromatu, z dodatkiem nikotyny lub bez. Od niedawna dodawany jest także ekstrakt CBD. Płynem tym napełnia się zbiornik e-papierosa i jest on gotowy do użycia. Stężenie nikotyny w takim płynie nie przekracza 3,6%. Na rynku dostępne są liquidy o różnych mocach, w zależności od preferencji użytkownika:

  • od 0 do 3 mg/ml – typu extra light,
  • od 3 do 6 mg/ml – typu light,
  • od 9 do 2 mg/ml – mocne,
  • od 4 do 18 mg/ml – bardzo mocne.

Czym jest zatem premix?

Premix to nic innego jak skoncentrowany liquid bez nikotyny. Płyn ten jest gęsty i należy go rozcieńczyć przed użyciem. Producenci sprzedają premixy w butelkach, które można dopełnić brakującą bazą z nikotyną, albo szotem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba przelewać tych substancji do nowych pojemników. Gotowy produkt uzyskamy po dolaniu odpowiedniej ilości do butelki z premixem.

Premix różni się od liquidu tym, że nie ma w swoim składzie nikotyny. Jest dostępny w dużych pojemnościach, maksymalnie do 120 ml, tak więc dla nałogowych palaczy jest to świetna alternatywa dla liquidów o małej pojemności. Zaletą takiego rozwiązania jest także, możliwośc uzyskiwania pożądanego stężenia nikotyny. Jeśli do 40 ml premixu dolejemy dwa szoty nikotyny o mocy 18 mg/ml, otrzymamy miksturę 60 ml o mocy 6. Jeżeli zaś wolimy bardziej intensywne smaki, to premixy wydają się być o wiele ciekawszym rozwiązaniem niż zwykła buteleczka liquidu. Samodzielne przygotowanie aromatycznego płynu do e-papierosa, przyniosą z pewnością same korzyści wymagającemu palaczowi.

 

______________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.