Rolnictwo w Polsce

Rolnictwo w Polsce to bez wątpienia jeden z ważniejszych punktów polskiej gospodarki. To właśnie z tego sektora pochodzi około 10% wszystkich produktów wyeksportowanych przez nasz rynek. Jak wygląda stan rolnictwa i jakimi cechami charakteryzuje się gospodarka rolna w Polsce? Zapraszamy do lektury.

Należy zacząć od tego że jakość gleb jest zróżnicowana i raczej nie należy do najwyższych. Większość powierzchni zajmują średnio urodzajne gleby. Gleby pierwszej, drugiej i trzeciej kategorii stanowią zaledwie ¼ obszaru kraju. Pozostała część to gleby sklasyfikowane w kategoriach od cztery do sześć.

Struktura gospodarstw rolnych w naszym kraju również jest bardzo charakterystyczna gdyż cechuje się dużym rozdrobnieniem. Mamy około 1,5 miliona gospodarstw z czego ponad 90% to gospodarstwa indywidualne. Taka struktura sprawia że średnia wielkość pojedynczego gospodarstwa rolnego nie jest zbyt duża. Osiąga ona rozmiary na poziomie 11,5 ha.

Mówiąc o rolnictwie w naszym kraju nie można pominąć kwestii przemian ustrojowych które miały duży wpływ na dzisiejsze rolnictwo. Po roku 1989 nastąpiła likwidacja gospodarek zarządzanych państwowo. Kolejne duże wydarzenie w historii współczesnego rolnictwa to rok 2004 kiedy to polscy rolnicy zostali beneficjentami wspólnej polityki rolnej wdrażanej przez Unię Europejską. Podstawowymi obszarami działań wspólnej polityki są bezpośrednie dopłaty oraz szeroko rozumiany rozwój obszarów wiejskich. Szybko płynące miliardy z unijnej kasy przyśpieszyły procesy restrukturyzacyjne w polskim rolnictwie.

Największy obszar upraw zajmuje zboże. W tym pszenica oraz pszenżyta. Na drugim miejscu są rośliny pastewne w tym kukurydza. Kolejne miejsca zajmują rośliny przemysłowe w tym buraki cukrowe, rzepak, len konopie, tytoń i ziemniaki.

Więcej informacji na temat rolnictwa, upraw polowych oraz upraw ogrodniczych. W tym także metod zarządzania i prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa znajdziecie Państwo na kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC-GSAPSbC-xZOxROxdzUtfQ/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne